та тему:
ДОПОМІЖНІ
АЛГОРИТМИ
Тема:
Допоміжні алгоритми.
Мета уроку:
навчити
учнів складати допоміжні алгоритми;
виховати
старанність, дисциплінованість;
розвивати
логічне мислення, вміння застосовувати допоміжні алгоритми про складанні програм на алгоритмічні мові.
Тип уроку:
урок узагальнення знань, формування вмінь та навичок.
Хід уроку
1)
перевірка домашнього завдання:
Задача. Скласти алгоритм обчислення суми перших 100 членів послідовності: .
алг
сума членів послідовності
арг
n
рез
sum
поч дійсн
і
sum:=0
n:=100
для і від 1 до
n
крок 1
цикл
sum: = sum+1(2+3*і)
кц
все
кін
2) усне опитування попереднього матеріалу:
а) що таке алгоритм?
б) які властивості алгоритма?
в) які є способи подання алгоритмів?
г) які ви знаєте види алгоритмів?
д) чим характеризується кожний з цих видів?
3) закріплення попереднього матеріалу на практиці:
В-1:
Скласти алгоритм і блок-схему знаходження суми всіх парних натуральних чисел від 0 до 100.
алг
натуральних чисел
арг
n
рез
sum
поч нат
і
sum:=0
n:=100
для і від 1 до
n
крок 1
цикл
sum: = sum+1/2+3*і
кц
все
кін
В-2:
Скласти алгоритм і блок-схему значення більшого з двох натуральних чисел а і в.
алг
пошук більшого числа
арг
а, в
рез
с
поч нат а, в,
с
якщо
ав то с:=а інакше
с:=в
все
зап с
кін
4) пояснення нового матеріалу:
Досить часто при складанні алгоритмі
Задача.
Скласти алгоритм знаходження більшого з трьох натуральних чисел а, в, с.
алг
пошук більшого числа
арг
а, в
рез
с
поч нат а, в,
с, z, y
якщо
ав то z:=а інакше
z:=в
все
якщо
zc то y:=z інакше
y:=с
все
зап
y
кін
Як бачимо, у цій задачі використовується
допоміжний алгоритм знаходження більшого
з двох чисел.
Побудова складних алгоритмів за допомогою
допоміжних алгоритмів має багато спільного з будівництвом будинків.
Складні алгоритми, як і будинки, будуються з блоків, роль яких відіграють допоміжні алгоритми.
5) закріплення нового матеріалу:
Задача.
Компанія бабусь поїхала на мотоциклах на курси комп’ютерної грамотності. Попереду на мотоциклі їхала одна бабуся, за нею – дві, потім – три і т.д. Скільки бабусь їхало на заняття, якщо приголомшені пішоходи всього нарахували Nрядів? Чи змогли бабусі зайняти всі місця у класі, якщо там стояло в k рядів по l комп’ютерів у кожному?
алг
круті бабусі
арг
n
рез
sum
поч ціл
і, k, l
sum:=0
для і від 1 до
n
крок 1
цикл
sum: = sum+і
кц
sum
якщо
sum>k*l то
чит
бабусі змогли зайняти всі місця
інакше
чит
бабусям не вистачило місць
все
кін
6) підсумок уроку.
На уроці ми повторили вже вивчений раніше матеріал про види алгоритмів (теоретично і практично), дізналися про допоміжні алгоритми, навчилися використовувати їх у задачах. Також розв’язали задачу із поєднанням циклічного і розгалуженого алгоритму.
7) домашнє завдання:
вивчити конспект.
Задача.
Скласти алгоритм знаходження більшого з чотирьох цілих додатніх чисел а, в, с, d.