РефератыАстрономияУмУмовні рефлекси

Умовні рефлекси


Урок з біології
“Умовні рефлекси”

УРОК ІЗ
ТЕМИ
«УМОВНІ РЕФЛЕКСИ»


Мета уроку.


Освітня

: сформувати в учнів поняття про умовні рефлекси як набутий механізм регуляції поведінки; ознайомити з умовами і механізмом утворення умовних рефлексів. Розкрити роль І.П.Павлова у дослідженні умовних рефлексів. Установити подібність і відмінність між безумов­ними і умовними рефлексами.


Розвивальна

: розвивати далі розумові здібності учнів, чуттєве сприймання, активність, спосте­режливість, увагу, самостійність.


Виховна

: сприяти виробленню корисних зви­чок у дітей.


Учні повинні знати
: що таке умовний рефлекс, механізм його утворення, що таке тимчасовий зв'язок і як він утворюється.


Учні повинні вміти
: порівнювати безумовний і умовний рефлекси, характеризувати механізм утворення умовних рефлексів, малювати схему рефлекторної дуги умовного рефлексу.


Обладнання: таблиці «Головний мозок», «Утворення і зовнішнє гальмування умовних рефлексів», діафільм «Головний мозок, його функції», дидактичний матеріал, підручник, епідіаскоп.


ХІД УРОКУ

І етап. Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань учнів


Завдання 1.

Який рефлекс називається безумовним? Наведіть приклади, використайте таблицю.


Завдання

2.

Намалюйте схему рефлекторної дуги безумовного слиновидільного рефлексу. Назвіть основні n ланки. Покажіть стрілкою шлях передачі нервових імпульсів.


Завдання 3.

Розгляньте фрагмент діафільму «Будова і функції головного мозку. Його ос­новні відділи та їх функції». Покажіть відділи головного мозку, з якими пов'язане утворення безумовного слиновидільного рефлексу.



Схема 1


БЕЗУМОВНІ РЕФЛЕКСИ













































Завдання

4.

Оберіть правильну відповідь:


1. Види нейронів: а) чутливі; б) рухові; в) вставні.


2. Функції нейронів:


а) сприймають подразнення і передають імпульси від органів чуття до ЦНС;


б) здійснюють зв'язок між чутливими і ру­ховими нейронами;


в) передають імпульси від ЦНС до робочих органів.


3. Місце розміщення нейронів:


а) тіла та їх відростки зібрані в ЦНС;


б) тіла нейронів розміщені у вузлах, що ле­жать на шляху до ЦНС;


в) тіла нейронів розміщені в спинному мозку, а їх довгі відростки — за його межами.


Завдання

5.

Визначте за алгоритмом харак­терні ознаки безумовного рефлексу (схема І).


Завдання

6.

Біологічний диктант.


Визначте серед названих рефлексів харчові або захисні.


1. Кашель.


2. Ковтання.


3. Соковиділення на подразнення рецепторів в порожнині рота.


4. Цуценя обнюхує незнайомий предмет.


5. Людина оглядає нову квартиру.


6. Кліпання повік.


7. Чухання.


Робота з термінами
. Дидактична гра «Ромашка».


На «пелюстках» із картону написано терміни («пелюстки» кріпляться на магнітній дошці).


Один учень дає означення поняття, інший — зриває «пелюстку» з відповідним терміном.


Правильність відповіді перевіряється за до­помогою сигнальних карток, якими голосують решта учнів: зелена картка — правильна відповідь; червона картка — неправильна відповідь.


Учні під керівництвом учителя роблять такі висновки.


1. Нервова система утворена нервовою ткани­ною, вона здатна відтворювати подразнення і про­водити збудження.


2. В основі нервової діяльності лежать реф­лекси.


II
етап. Мотивація навчальної діяльності


Учитель звертає увагу учнів на те, що


безумовні рефлекси не можуть щоразу забезпе­чувати пристосування до змінених умов життя, тому постає запитання: яким чином людина при­стосовується до змінених умов життя? Повідомляються тема і мета уроку.


III
е
т
ап. Засвоєння нових знань <

/b>


Розглядаються такі питання.


1. Що таке умовні рефлекси, їхнє біологічне


значення (термінологічна робота, записи в зошиті, бесіда).


2. Порівняльна характеристика безумовних і умовних рефлексів (бесіда на основі складеної таб­лиці з використанням підручника).


3. Умови утворення умовних рефлексів (роз­повідь з елементами бесіди, заповнення схеми).


4. Механізм утворення умовних рефлексів (розповідь з елементами бесіди, робота з підруч­ником).


З'ясовуючи перше питання, учитель пояснює етимологію і семантику терміну «умовний реф­лекс».


Учні записують у зошитах означення понят­тя.


Далі звертається увага учнів на те, що понят­тя умовного рефлексу значно ширше, і для його розкриття треба порівняти безумовні й умовні рефлекси.


Пропонується виконати завдання

.


Із наведеного переліку ознак виберіть ті, що характерні для умовних та безумовних рефлексів. Заповніть таблицю. Для відповіді користуйтеся підручником.


Ознаки: природжені, індивідуальні, набуті, спадкові, видові, утворюються протягом життя організму; рефлекторні дуги замикаються у стов­буровій частині головного та у спинному мозку, стійкі, нестійкі рефлекторні дуги замикаються в корі великих півкуль.


Учитель корегує відповіді, узагальнює спільні й відмінні ознаки умовних і безумовних реф­лексів.


Далі розглядаються умови, необхідні для утворення умовних рефлексів.


Після розповіді вчителя учні заповнюють схе­му, що проектується через епідіаскоп.



Приблизні відповіді такі.


1. Наявність безумовного подразника.


2. Збіг у часі індиферент­ного (байдужого) і безумовного подразника.


3. Послідовність дій по­дразників, перший — індиферентний.


4. Кора вільна від інших видів діяльності.


5. Нормальне функціону­вання організму.


Механізм утворення умовних рефлексів роз­глядається за таким планом.


• Роль І. П. Павлова у дослідженні умовних рефлексів.


• Що лежить в основі утворення умовних реф­лексів?


• Тимчасовий зв'язок.


За першим пунктом пропонується прослухати коротке повідомлення учня, заздалегідь підготов­леного під керівництвом учителя. Учень може використовувати таблицю «Утворення і гальму­вання умовних рефлексів». Рефлекторне виділен­ня слини на світло пояснюється на основі знань із теми «Травлення в ротовій порожнині».


Заслухавши повідомлення, учні класу разом з учителем роблять такі висновки
.


1. Слина виділяється на подразнення органів чуття рефлекторно.


2. Дослідження рефлексів можна покласти в основу діяльності кори.


Пропонується розглянути малюнок у підруч­нику, де зображене утворення умовного рефлек­су на світло в людини, назвати умовний подраз­ник і безумовний, простежити за ходом нерво­вих імпульсів по рефлекторній дузі.


Після обговорення схем рефлекторних дуг ставляться такі запитання.


Що лежить в основі утворення умовних реф­лексів? Що таке тимчасовий зв'язок? Де утво­рюються тимчасові зв'язки і які докази? Які час­тини головного мозку беруть участь у форму­ванні умовних рефлексів?


Для відповіді учні можуть користуватися підручником.


Учні за допомогою вчителя роблять висновки
.


1. Утворення тимчасових зв'язків властиве не лише корі великого мозку, а й іншим відділам НС


2. Умовні рефлекси формуються внаслідок взаємодії узгодженої діяльності кори, підкіркових центрів ретикулярної формації, лімбічної сис­теми.


Схема 2
УМОВНІ РЕФЛЕКСИ

Висновки записуються в зошиті.


IV
етап. Осмислення об'єктивних зв'язків


Для закріплення причинно-наслідкових зв'язків між будовою і функцією пропонуються такі завдання.


1. Уявіть людину, в якої після хвороби чи поранення повністю перестали функціонувати великі півкулі, проте нормально функціонують інші відділи головного мозку і спинний мозок. Чи житиме ця людина? Які зміни відбудуться в її поведінці?


2. Уявіть такий випадок: людина, замислив­шись, проходила повз свій будинок у справах і механічно зупинилась біля нього, хоч такого на­міру не мала. Чому людина зупинилася?


V
е
т
ап. Узагальнення й систематизація знань


Учням пропонується скласти опорну схему


вивченого матеріалу або визначити ознаки умов­них рефлексів за алгоритмом (схема 2).


VI
е
т
ап. Підбиття підсумків уроку


Учитель звертає увагу на активність учнів, коментує їх участь у обговоренні теми уроку, ви­ставляє оцінки.


VII
етап. Домашнє завдання


Параграф підручника.


Провести спостереження за котом та собакою. Які умовні рефлекси легше утворюються в кота, а які — в собаки?

Сохранить в соц. сетях:
Обсуждение:
comments powered by Disqus

Название реферата: Умовні рефлекси

Слов:1134
Символов:10342
Размер:20.20 Кб.