Міністерство освіти і науки України
Одеський регіональний інститут державного управління
Національної Академії державного управління при Президентові України
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до курсового проекту
по дисципліні
«Організація виробництва»
Одеса 2009
Вихідні дані
|   Об'єм виробництва, шт.  | 
  6300  | 
  4800  | 
  6600  | 
|   Матеріал  | 
  чавун  | 
||
|   Ціна металу, грн/т  | 
  3400  | 
||
|   Вартість відходів, % від вартості металу, грн/т  | 
  65,0  | 
||
|   Коефіцієнт транспортно-заготівельних витрат  | 
  1,16  | 
||
|   Маса заготівлі, кг  | 
  12  | 
  19  | 
  12  | 
|   Коефіцієнт використання матеріалів  | 
  0,77  | 
  0,67  | 
  0,60  | 
|   Характер виробництва  | 
  масове  | 
||
|   Кількість змін  | 
  2  | 
||
|   Дата уведення в експлуатацію групи встаткування: місяць, рік  | 
|||
|   Токарні  | 
  5,2003  | 
||
|   Фрезерне  | 
  6,2003  | 
||
|   Свердлильне  | 
  3,2001  | 
||
|   Стругальне  | 
  2,2001  | 
||
|   Зубофрезерне  | 
  5,2002  | 
||
|   Довбальне  | 
  8,2002  | 
||
|   Протяжне  | 
  9,2003  | 
||
|   Модель устаткування  | 
|||
|   Токарне  | 
  1К62П  | 
||
|   Фрезерне  | 
  634  | 
||
|   Свердлильне  | 
  2170  | 
||
|   Стругальне  | 
  7110  | 
||
|   Зубофрезерне  | 
  5А312  | 
||
|   Довбальне  | 
  7417  | 
||
|   Протяжне  | 
  7Б520  | 
||
|   Норма часу на операцію, хв.  | 
|||
|   Токарна  | 
  35  | 
  25  | 
  13  | 
|   Фрезерна  | 
  34  | 
  16  | 
  26  | 
|   Свердлильна  | 
  10  | 
  21  | 
  39  | 
|   Стругальна  | 
  30  | 
  39  | 
  20  | 
|   Зубофрезерна  | 
  39  | 
  29  | 
  14  | 
|   Довбальна  | 
  33  | 
  22  | 
  37  | 
|   Протяжна  | 
  13  | 
  19  | 
  33  | 
|   Розряд робіт  | 
|||
|   Токарна  | 
  5  | 
  4  | 
  3  | 
|   Фрезерна  | 
  3  | 
  2  | 
  4  | 
|   Свердлильна  | 
  5  | 
  4  | 
  3  | 
|   Стругальна  | 
  3  | 
  2  | 
  2  | 
|   Зубофрезерна  | 
  4  | 
  4  | 
  2  | 
|   Довбальна  | 
  4  | 
  5  | 
  3  | 
|   Протяжна  | 
  4  | 
  2  | 
  3  | 
|   Порядковий номер операції  | 
|||
|   Токарна  | 
  1  | 
  5  | 
  2  | 
|   Фрезерна  | 
  2  | 
  3  | 
  1  | 
|   Свердлильна  | 
  3  | 
  7  | 
  4  | 
|   Стругальна  | 
  4  | 
  1  | 
  5  | 
|   Зубофрезерна  | 
  5  | 
  2  | 
  6  | 
|   Довбальна  | 
  6  | 
  4  | 
  3  | 
|   Протяжна  | 
  7  | 
  6  | 
  7  | 
|   Коефіцієнт передчасного виходу інструмента з ладу  | 
  0,05  | 
||
|   Кількість переточувань  | 
|||
|   Різці  | 
  11  | 
||
|   Фрези  | 
  13  | 
||
|   Свердла  | 
  59  | 
||
|   Стругальні різці  | 
  5  | 
||
|   Фрези дискові  | 
  9  | 
||
|   Довбяки  | 
  19  | 
||
|   Протяжки  | 
  12  | 
||
|   Стійкість інструмента  | 
|||
|   Різці  | 
  1,6  | 
||
|   Фрези  | 
  2,2  | 
||
|   Свердла  | 
  3,0  | 
||
|   Стругальні різці  | 
  2,0  | 
||
|   Фрези дискові  | 
  3,0  | 
||
|   Довбяки  | 
  3,0  | 
||
|   Протяжки  | 
  1,6  | 
||
|   Періодичність подачі інструмента до робочих місць, год.  | 
  5  | 
||
|   Коефіцієнт резервного запасу інструмента на кожному робочому місці  | 
  1  | 
||
|   Цикл заточення, рік  | 
  32  | 
||
|   Період між надходженням із ЦІС до ІРК, дні  | 
  45  | 
||
|   Коефіцієнт страхового запасу в ІРК  | 
  0,5  | 
||
|   Період часу між моментом видачі замовлення до надходження інструмента в ЦІС, дні  | 
  7  | 
||
|   Час між двома замовленнями на інструмент, міс  | 
  8  | 
||
|   Коефіцієнт використання загальної площі складу  | 
  0,3  | 
||
|   Габарити стелажів, м  | 
|||
|   Висота  | 
  2,4  | 
||
|   Довжина  | 
  2,4  | 
||
|   Ширина  | 
  1,8  | 
||
|   Середній час затримки чергової партії поставки матеріалів, дні  | 
  21  | 
||
|   Коефіцієнт заповнення обсягу стелажа  | 
  0,5  | 
||
|   Щільність збереженого матеріалу, т/м3
  | 
  10  | 
||
|   Навантаження, на 1 м2
  | 
  1,4  | 
||
|   Інтервал поставки, дні  | 
  135  | 
||
|   Середній час затримки чергової партії поставки матеріалів, дні Середній час навантаження на однім пункті, хв.  | 
  5 11  | 
||
|   Середній час розвантаження на однім пункті, хв.  | 
  18  | 
||
|   Номінальна вантажопідйомність транспортного засобу, т  | 
  1  | 
||
|   Коефіцієнт використання номінальної вантажопідйомності транспортного засобу  | 
  0,55  | 
||
|   Середня швидкість руху, м/хв.  | 
  53  | 
||
|   Норматив площі інструментально-роздавальної комори кв. м на 1 верстат  | 
  0,9  | 
||
|   Норматив площі контрольного відділення, кв. м на 1 контролера  | 
  15  | 
||
|   Норматив площі побутового помешкання кв. м на 1 робітника  | 
  1,8  | 
||
|   Площа службового помешкання, кв. м  | 
  13  | 
||
|   Тривалість відпустки, дні  | 
  15  | 
||
|   Допоміжні робітники, % до основних  | 
  25  | 
||
|   Місячний оклад, грн.  | 
|||
|   Майстра  | 
  880  | 
||
|   Службовця  | 
  630  | 
||
|   МОП  | 
  460  | 
||
|   Тарифна ставка 1 розряду, грн./годину  | 
  4,5  | 
||
Вступ
Організація і планування виробництва – наука, що вивчає дію і прояв об'єктивних економічних законів у різнобічній діяльності підприємства.
Організація виробництва, що означає координацію (приведення в систему) всіх елементів і ресурсів виробництва для досягнення поставленої цілі, сприяє найбільше повної реалізації економічних законів у діяльності кожного підприємства.
Організація виробництва має своєю головною ціллю забезпечення безупинного науково – технічного прогресу виробництва і створення умов, що забезпечують ефективне виконання і перевиконання завдань плану кожною виробничою ланкою по всіх показниках.
Виконання курсового проекту з дисципліни «Організація виробництва» пов’язано з проблемою якості підготовки менеджерів.
Сучасна теорія та практика вивчення підприємства, з точки зору організаційного розвитку виробництва, базується на різних формах засвоєння програмного матеріалу. Серед них одна з найбільш активних та ефективних – написання курсового проекту, включаючи практику економічного обґрунтування доцільності пропозицій удосконалення організації виробництва.
Підготовка курсового проекту галузі організації виробництва це обов’язкова сторона професійно-кваліфікаційної характеристики та ділових якостей кожного менеджера, важлива умова підвищення теоретичного та практичного рівня господарювання.
В курсовому проекту розробляються найбільш актуальні питання з організації виробництва. Їх глибоке вивчення та практичне осмислення допомагає набути уявлення про конкретну діяльність підприємства, ознайомитися з законодавчими актами, нормативними документами, визначити, в яких напрямках питання повинні бути систематизовані, які основні критерії та показники повинні характеризувати організацію виробництва у взаємозв'язку з іншими напрямами розвитку підприємства та освоїти порядок їх розрахунку.
1. Виробничі розрахунки
1.1 Розрахунок кількості устаткування
Кількість устаткування розраховується по трудомісткості (по видах робіт з обліком річної програми випуску):
, (1.1)
де Т – річна трудомісткість по видах робіт (операціям) в годинах;
Fе 
- річний ефективний фонд часу роботи одного верстата в годинах;
Кв
– коефіцієнт виконання норм. Кв
=1,1;
Ср
– розрахункова кількість верстатів по операціях.
Fе
= ((Дк
-Дв
-Дсв
) * Тs
-Тскор
) * С * (1-
a
/100), 
(1.2)
де Дк
– кількість календарних днів у році;
Дв
- кількість вихідних днів у році;
Дсв
– кількість святкових днів у році;
Тs 
-
тривалість робочої зміни;
Тскор
– кількість годин скорочення робочої зміни в передсвяткові дні;
С –
кількість змін;
a
–
відсоток утрат часу роботи на ремонт і регламентовані перерви (3–8%).
Fe
=((365–104–10)*8–4*1)*2*(1–6/100)=3767,5 год.
T
= 
Q
1
·
tm
1
+ 
Q
2
·
tm
2
+ 
Q
3
·
tm
3 
(1.3)
Тток
=(6300*35+4800*25+6600*13)/60=7105 год.
Тфрез
=(6300*34+4800*16+6600*26)/60=7710 год.
Тсвер
=(6300*10+4800*21+6600*39)/60=7020 год.
Тстр
=(6300*30+4800*39+6600*20)/60=8470 год.
Тзуб
=(6300*39+4800*29+6600*14)/60=7955 год.
Тдовб
=(6300*33+4800*22+6600*37)/60=9295 год.
Тпрот
=(6300*13+4800*19+6600*33)/60=6515 год.
Коефіцієнт завантаження дорівнює:
(1.4)
де Спр
– прийнята кількість устаткування;
Ср
– розрахункова кількість верстатів по операціях;
Срток
=7105/(3767,5*1,1)=1,71 шт. Спрток
=2 шт. Кзток
=1,71/2=0,86
Срфрез
=7710/(3767,5*1,1)=1,86 шт. Спрфрез
=2 шт. Кзфрез
=1,86/2=0,93
Срсвер
=7020/(3767,5*1,1)=1,69 шт. Спрсвер
=2 шт. Кзсвер
=1,69/2=0,85
Срстр
=8470/(3767,5*1,1)=2,04 шт. Спрстр 
=3 шт. Кзстр
=2,04/3=0,68
Срзуб
=7955/(3767,5*1,1)=1,92 шт. Спрзуб
=2 шт. Кззуб
=1,92/2=0,96
Срдовб
=9295/(3767,5*1,1)=2,24 шт. Спрдовб
=3 шт. Кздовб
=2,24/3=0,75
Српрот
=6515/(3767,5*1,1)=1,57 шт. Спрпрот
=2 шт. Кзпрот
=1,57/2=0,79
Середній коефіцієнт завантаження устаткування визначається як відношення суми розрахункової кількості верстатів до суми прийнятої кількості верстатів.
Розрахунки необхідного устаткування зводяться в табл. 1.1, 1.2.
Табл. 1.1 – Розрахунок необхідної кількості устаткування на ділянці
|   Найменування операції  | 
  Розрахункова кількість верстатів, Ср  | 
  Прийнята кількість верстатів, Спр  | 
  Річна трудомісткість по операціях  | 
  Коефіцієнт завантаження устаткування, Кз  | 
|   Токарна  | 
  1,71  | 
  2  | 
  7105  | 
  0,86  | 
|   Фрезерна  | 
  1,86  | 
  2  | 
  7710  | 
  0,93  | 
|   Свердлильна  | 
  1,69  | 
  2  | 
  7020  | 
  0,85  | 
|   Стругальна  | 
  2,04  | 
  3  | 
  8470  | 
  0,68  | 
|   Зубофрезерна  | 
  1,92  | 
  2  | 
  7955  | 
  0,96  | 
|   Довбальна  | 
  2,24  | 
  3  | 
  9295  | 
  0,75  | 
|   Протяжна  | 
  1,57  | 
  2  | 
  6515  | 
  0,79  | 
Табл. 1.2 – Зведена відомість устаткування
|   Найменування устаткування  | 
  Кількість верстатів  | 
  Модель устаткування  | 
  Габаритні розміри, м  | 
  Кількість одиниць ремонтної складності  | 
|
|   Одного  | 
  Всіх  | 
||||
|   Токарно-гвинторізний  | 
  2  | 
  1К62П  | 
  3,44*1,42  | 
  32  | 
  64  | 
|   Вертикально-фрезерний  | 
  2  | 
  634  | 
  2,89*3,17  | 
  46,5  | 
  93  | 
|   Вертикально-свердлильний  | 
  2  | 
  2170  | 
  3,33*1,22  | 
  20  | 
  40  | 
|   Стругальний  | 
  3  | 
  7110  | 
  7,95*3,7  | 
  27  | 
  81  | 
|   Зубофрезерний  | 
  2  | 
  5А312  | 
  2,06*1,24  | 
  31  | 
  62  | 
|   Довбальний  | 
  3  | 
  7417  | 
  1,88*1,41  | 
  8,5  | 
  25,5  | 
|   Протяжний  | 
  2  | 
  7Б520  | 
  6,84*1,53  | 
  20,5  | 
  41  | 
1.2 Розрахунок чисельності робітників
Чисельність працюючих на ділянці визначається по категоріях:
- виробничі робітники (основні).
- допоміжні робітники.
- ІТП.
- службовці.
- МОП.
1.2.1 Розрахунок чисельності основних робітників
Він здійснюється в залежності від річної трудомісткості по видах робіт.
(1.5)
де: Fе раб 
= (Дк 
– Дв 
– Дсв 
– Двід
) Тs
-Тскор 
(1.6)
де Двід
– відпустка.
Fe.раб
=(365–104–10–15)*8–4*1=1884 год.
Крток
=7105/(1884*1,1)=3,43=4 чол.
Крфрез
=7710/(1884*1,1)=3,72=4 чол.
Кр свер
=7020/(1884*1,1)=3,39=4 чол.
Кр струг
=8470/(1884*1,1)=4,09=5 чол.
Кр зуб
=7955/(1884*1,1)=3,84=4 чол.
Кр дов
=9295/(1884*1,1)=4,49=5 чол.
Кр прот
=6515/(1884*1,1)=3,14=4 чол.
Розраховується кількість робітників, необхідних для кожної операції і коефіцієнт завантаження робітників, як відношення розрахункової кількості робітників до прийнятої кількості робітників.
Визначається загальна кількість основних робітників.
1.2.2 Розрахунок чисельності допоміжних робітників
Кількість допоміжних робітників визначається укрупнено в процентному відношенні від кількості основних виробничих робітників.
Кдоп
= å Косн 
· pвсп
/100 (1.7)
Кдоп
=30*25/100 =7,5=8 чол.
Розподіляємо робітників по кваліфікаціях і зводимо в табл. 1.3.
Табл. 1.3 – Розподіл робітників по кваліфікації
|   Професії
  | 
  Чисельність
  | 
  Розряд
  | 
  Зміна
  | 
||||
|   2
  | 
  3
  | 
  4
  | 
  5
  | 
  1
  | 
  2
  | 
||
|   Основні робітники
  | 
|||||||
|   Токарі
  | 
  4
  | 
  1
  | 
  2
  | 
  1
  | 
  2
  | 
  2
  | 
|
|   Фрезерувальники
  | 
  4
  | 
  1
  | 
  2
  | 
  1
  | 
  2
  | 
  2
  | 
|
|   Свердлувальники
  | 
  4
  | 
  1
  | 
  1
  | 
  2
  | 
  2
  | 
  2
  | 
|
|   Стругальники
  | 
  5
  | 
  2
  | 
  2
  | 
  1
  | 
  3
  | 
  2
  | 
|
|   Зубофрезерувальники
  | 
  4
  | 
  1
  | 
  1
  | 
  1
  | 
  1
  | 
  2
  | 
  2
  | 
|   Довбальники
  | 
  5
  | 
  1
  | 
  2
  | 
  2
  | 
  3
  | 
  2
  | 
|
|   Протяжники
  | 
  4
  | 
  1
  | 
  1
  | 
  2
  | 
  2
  | 
  2
  | 
|
|   Разом
  | 
  30
  | 
  16
  | 
  14
  | 
||||
|   Допоміжні робітники
  | 
|||||||
|   Наладчики
  | 
  2
  | 
  6
  | 
  1
  | 
  1
  | 
|||
|   Слюсарі – ремонтники
  | 
  3
  | 
  6
  | 
  2
  | 
  1
  | 
|||
|   Контролери
  | 
  2
  | 
  6
  | 
  1
  | 
  1
  | 
|||
|   Крановики
  | 
  1
  | 
  6
  | 
  1
  | 
||||
|   Разом
  | 
  8
  | 
  5
  | 
  3
  | 
||||
1.2.3 Розрахунок чисельності ІТП, службовців і МОП
Приймаємо по нормі однієї людини на 25 виробничих робітників.
- службовці: бухгалтера – розраховувачі.
- МОП (прибиральник виробничих помешкань) – 2% від загальної чисельності основних і допоміжних робітників.
Зведена відомість працюючих подана в табл. 1.5.
КСлуж, ІТП
=30/25=1,2=2 роб
Кмоп 
=(30+8)*0,02=0,8=1 роб
Табл. 1.4 – Зведена відомість працюючих
|   Категорія працюючих  | 
  Кількість чол.  | 
  По змінам  | 
  У% до спільної чисельності  | 
|
|   I  | 
  ІІ  | 
|||
|   Основні робітники  | 
  30  | 
  16  | 
  14  | 
  69,77%  | 
|   Допоміжні робітники  | 
  8  | 
  5  | 
  3  | 
  18,6%  | 
|   Службовці  | 
  2  | 
  1  | 
  1  | 
  4,65%  | 
|   ІТП  | 
  2  | 
  1  | 
  1  | 
  4,65%  | 
|   МОП  | 
  1  | 
  1  | 
  2,33%  | 
|
|   Разом:  | 
  43  | 
  24  | 
  19  | 
  100%  | 
1.3 Розрахунок площі ділянки
Загальна площа ділянки Sзаг
визначається з виробничої і допоміжної площі.
Sзаг
= Sвир
+ Sдоп
(1.8)
Sвир
= ∑(аi
* bi
+ Sдодi
) * Спрi
(1.9)
де а, b – габаритні розміри верстата (м);
Sдодi
– додаткова площа на проходи і проїзди на одиницю устаткування (м2
) (приймаємо Sдод
= 140% площі верстату).
Sвир ток
=(3,44*1,42+1,4*3,44*1,42)*2=23,45 м2
Sвир фрез
=(2,89*3,17+1,4*2,89*3,17)*2=43,97 м2
Sвир свер
=(3,33*1,22+1,4*3,33*1,22)*2=19,50 м2
Sвир стр
=(7,95*3,7+1,4*7,95*3,7)*3=211,79 м2
Sвир зуб
=(2,06*1,24+1,4*2,06*1,24)*2=12,26 м2
Sвир довб
=(1,88*1,41+1,4*1,88*1,41)*3=19,09 м2
Sвир прот
=(6,84*1,53+1,4*6,84*1,53)*3=75,35 м2
Sвир
=23,45+43,97+19,50+211,79+12,26+19,09+75,35=405,41=406 м2
Визначаємо загальну виробничу площу:
Sдоп 
- допоміжна площа, зайнята під складські помешкання, інструментально-роздавальні комори, відділення для контролерів, побутові, службові помешкання.
Sдоп 
= Sскл
+ Sірк
+ Sконтр
+ Sпобут
+ Sслуж
, (1.10)
де Sскл
– склад заготівель і готової продукції;
Sірк
– інструментально-роздавальна комора;
Sконтр
– площа контрольного відділення;
Sпобут
– площа побутового помешкання;
Sслуж
– площа службового помешкання.
Sдоп 
=217+ 0,9*16+15*2+1,8*38+13=342,8=343 м2
Sзаг
=406+343=749 м2
Отримане значення площі необхідно відкоригувати з обліком цілих значень довжини і ширини ділянки. Для цього необхідно виконати планування ділянки, тобто розташувати необхідне устаткування відповідно до принципів організації виробництва. Ширина ділянки вибирається з наступного ряду значень – 10, 12, 14, 16, 18, 20 м.
1.4 Організація ремонтного господарства
При визначенні тривалості ремонтного циклу Тр.ц
, міжремонтного Тмр
і межосмотрового Тмо
періодів варто ґрунтуватися на структурі ремонтного циклу для кожного виду технологічного встаткування.
Табл. 1.5 – Кількість ремонтних операцій у циклі
|   Верстатне встаткування  | 
  Число ремонтів  | 
  Формули для визначення міжремонтного циклу Трц у відпрацьованих годинниках  | 
||
|   Середніх nс
  | 
  Малих nм
  | 
  Оглядів nо
  | 
||
|   Легкі й середні металорізальні верстати масою до 10 т  | 
  1  | 
  4  | 
  6  | 
  Аbп
 А = 24000, для верстатів з віком до 10 років; А = 23 000 для верстатів з віком 10 – 20 років; А = 20 000 для верстатів з віком понад 20 років  | 
|   Великі й важкі металорізальні верстати масою від 10 до 100 т  | 
  2  | 
  6  | 
  27  | 
|
|   Особливо важкі металорізальні верстати масою понад 100 т і унікальні  | 
  2  | 
  9  | 
  36  | 
|
Коефіцієнти враховують:
bп 
– характер виробництва; для масового й крупносерійного типу bп
= 1,0; для серійного bп
= 1,3; для дрібносерійного й одиничного bп
= 1,5;
bм 
– вид оброблюваного матеріалу для металорізальних верстатів нормальної точності: при обробці стали bм
= 1,0; алюмінієвих сплавів bм
= 0,75; чавуну й бронзи bм
= 0,8;
bв-
умови експлуатації, устаткування: для металорізальних верстатів у нормальних умовах механічного цеху при роботі металевим інструментом bв
= 1,0; для верстатів, що працюють абразивним інструментом без охолодження 0,7;
bт
– особливості характеристики маси верстатів: для легких і середніх металорізальних верстатів bт
= 1,0; для великих і важких bт
= 1,35; для особливо важких і унікальних bт
= 1,7.
Тривалість міжремонтного періоду Тмр
визначається по формулі
(1.11)
Тривалість міжоглядового періоду Тмо
розраховується формулі
(1.12)
де Tмр
– міжремонтний період, рік (мес);
Tмо
– міжоглядовий період, мес;
nс
і nм
– кількість середніх і малих ремонтів протягом ремонтного циклу;
nоб 
– кількість оглядів протягом ремонтного циклу.
Для визначення тривалості ремонтного циклу в календарному часі необхідно враховувати річний фонд часу роботи встаткування (при роботі в одну зміну приймається 2000 годин, при роботі у дві зміни – 4000 годин, при роботі в три зміни – 3950 годин).
Необхідно визначити состав і обсяг ремонтних робіт на поточний рік з урахуванням часу уведення встаткування в експлуатацію (за вихідним даними) і побудувати графік обслуговування встаткування за формою, наведеної в табл. 1.8.
Табл. 1.6 – Річний обсяг ремонтних робіт із груп устаткування, нормо-год.
|   Види планово – попереджувального ремонту  | 
  Норма часу на роботи (нормо год.)  | 
|||
|   слюсарні  | 
  верстатні  | 
  інші (по фарбувальні, зварювальні й ін.)  | 
  Усього  | 
|
|   Огляд (періодичний)  | 
  0,75  | 
  0,1  | 
  –  | 
  0,85  | 
|   Огляд перед капітальним ремонтом  | 
  1,0  | 
  0,1  | 
  –  | 
  1,1  | 
|   Ремонт: малий  | 
  4,0  | 
  2,0  | 
  0,1  | 
  6,1  | 
|   середній  | 
  16,0  | 
  7,0  | 
  0,5  | 
  23,5  | 
|   капітальний  | 
  23,0  | 
  10,0  | 
  2,0  | 
  35,0  | 
Необхідна кількість ремонтників (слюсарів і верстатників) визначається як частка від розподілу річного обсягу планованих ремонтних робіт у годинниках на річний ефективний фонд часу роботи одного робітника.
Кількість верстатів, необхідне для виконання планованих ремонтних робіт, розраховується як частка від розподілу річного обсягу робіт у станко-годинниках (з урахуванням виконання норм у відсотках) на річний корисний фонд часу роботи одного верстата.
Легкі і середні Великі й важкі
А = 24000 А = 24000
bп
= 1,0 nc
= 1 bп
= 1,0 nc
= 2
bм
= 0,8 nм
= 4 bм
= 0,8 nм
= 6
bв
= 1,0 no
= 6 bв
= 1,0 no
= 27
bт
= 1,0 bт
= 1,35
Трц
лег 
=24000*1,0*0,8*1,0*1,0/4000=4,8 років
Тмр
лег
=4,8/(1+4+1)=0,8 року =9,7 міс
Тмо
лег
=4,8/(1+4+6+1)=0,4 року =4,9 міс
Трц
важк 
=24000*1,0*0,8*1,0*1,35/4000=6,48 року
Тмр
важк
=6,48/(2+6+1)=0,72 року=8,8 міс
Тмо
важк
=6,48/(2+6+27+1)=0,18 року =2,2 міс
Пояснення до таблиці.
Буква позначає вид технічного обслуговування. Індекс при букві позначає порядковий номер даного виду обслуговування у відповідності зі структурою ремонтного циклу. Цифри під рисою позначають трудомісткість ремонтних робіт.
1.5 Організація інструментального господарства
Витрата різального інструменту визначається по формулі
, (1.13)
де N – кількість деталей по програмі на плановий період, шт.;
tм
– машинний час на одну деталеоперацію, хв;
Тз
– машинний час роботи інструмента до повного зношування, ч;
k – коефіцієнт передчасного виходу інструмента з ладу.
Витрата інструмента визначається по кожному виді встаткування.
Час зношування
, (1.14)
де L – припустима величина сточування робочої частини інструмента при заточеннях, мм;
l – середня величина шару, що знімають при кожному заточенні, мм;
tc
– стій
Тз ток
=(11+1)*1,6=19,2 год. Тз зуб
=(9+1)*3,0=30 год.
Тз фрез
=(13+1)*2,2=30,8 год. Тз довб
=(19+1)*3,0=60 год.
Тз свер
=(59+1)*3,0=180 год. Тз прот
=(12+1)*1,6=20,8 год.
Тз струг
=(5+1)*2,0=12 год.
Кр ток
=7105/(19,2*(1–0,05))=389,53=390 шт.
Кр фрез
=7710/(30,8*(1–0,05))=263,5=264 шт.
Кр свер
=7020/(180*(1–0,05))=41,05=42 шт.
Кр струг
=8470/(12*(1–0,05))=742,98=743 шт.
Кр зф 
=7955/(30*(1–0,05))=279,12=280 шт.
Кр дов
=9295/(60*(1–0,05))=163,07=164 шт.
Кр прот
=6515,7/(20,8*(1–0,05))=329,74=330 шт.
Цеховий оборотний фонд інструмента
Fц
= Qрм
+ Qз
+ Qк
, (1.15)
де Qрм
– кількість інструмента на робочих місцях;
Q3
– кількість інструмента в заточенні (ремонті);
Qк
– кількість інструмента (запас) в інструментально-роздавальній коморі (ІРК).
Кількість інструмента на робочих місцях при його періодичній подачі
, (1.16)
де Тп
– періодичність подачі інструмента до робочих місць, ч;
tс
– періодичність зміни інструмента на верстаті, ч;
q – кількість робочих місць, на яких одночасно застосовується інструмент;
n – кількість інструментів, одночасно застосовуваних на одному робочому місці;
kзап
– коефіцієнт резервного запасу інструмента на кожному робочому місці.
Кількість інструмента в заточенні
, (1.17)
де Т3
– час від надходження інструмента з робочого місця в ІРК до повернення його із заточення (цикл заточення), год.
Qрм ток
=5/1,6*2*1+2*1=8,25=9 шт. Qз ток
=(32/5)*2*1=12,8=13 шт.
Qрм фрез
=5/2,2*2*1+2*1=6,55=7 шт. Qзфрез
=(32/5)*2*1=12,8=13 шт.
Qрм свер 
=5/3,0*2*1+2*1=5,33=6 шт. Qзсвер
=(32/5)*2*1=12,8=13 шт.
Qрм струг
=5/2,0*3*1+3*1=10,5=11 шт. Qз струг
=(32/5)*3*1=19,2=20 шт.
Qрм зф
=5/3,0*2*1+2*1=5,33=6 шт. Qз зф
=(32/5)*2*1=12,8=13 шт.
Qрм дов
=5/3,0*3*1+3*1=8 шт. Qз дов
=(32/5)*3*1=19,2=20 шт.
Qрм прот 
=5/1,6*2*1+2*1=8,25=9 шт. Qз прот
=(32/5)*2*1=12,8=13 шт.
Кількість інструмента в запасі в ІРК
, (1.18)
де R – середня витрата інструмента за період між черговими його надходженнями із центрального інструментального складу (ЦІС), шт.;
k3 
– коефіцієнт страхового запасу в ІРК.
Rток
=(390/12)*1,5=48,75=49 шт. Qк ток
=49*(1+0,5)=73,5=74 шт.
Rфрез
=(264/12)*1,5=33 шт. Qк фрез
=33*(1+0,5)=49,5=50 шт.
Rсвер
=(42/12)*1,5=5,25=6 шт. Qк свер
=6*(1+ 0,5)=9 шт.
Rструг
=(743/12)*1,5=92,88=93 шт. Qк струг
=93*(1+0,5)=139,5=140 шт.
Rзуб
=(280/12)*1,5=35 шт. Qк зф
=35*(1+0,5)=52,5=53 шт.
Rдовб
=(164/12)*1,5=20,5=21 шт. Qк дов
=21*(1+0,5)=31,5=32 шт.
Rпр
=(330/12)*1,5=41,25=42 шт. Qк прот
=42*(1+0,5)=63 шт.
Fц ток
=9+13+74=96 шт.
Fц фрез
=7+13+29=49 шт.
Fц
свер
=6+13+9=28 шт.
Fц струг
=11+20+140=171 шт.
Fц зф
=6+13+53=72 шт.
Fц дов
=8+20+32=60 шт.
Fц
прот 
=9+13+63=85 шт.
Норми запасу інструмента в ЦІС установлюються в такий спосіб:
1) мінімальна норма запасу Qм
– за практичним даними залежно від величини витрати інструмента;
2) норма запасу (крапка замовлення) при якій видається замовлення на поповнення,
, (1.19)
де Те – період часу між моментом видачі замовлення до надходження інструмента в ЦІС, міс;
Rм
– середня витрата інструмента, міс;
Qтз ток
=96+7*33=327 шт.
Qтз фрез
=49+7*22=203 шт.
Qтз свер
=28+7*4=56 шт.
Qтз струг
=171+7*62=605 шт.
Qтз зф
=72+7*24=240 шт.
Qтз дов
=60+7*14=158 шт.
Qтз прот
=85+7*28=281 шт.
3) найбільша норма запасу
, (1.20)
де Тци
– час між двома замовленнями на інструмент, міс,
Qб ток
=96+8*33=360 шт.
Qб фрез
=49+8*22=225 шт.
Qб свер
=28+8*4=60 шт.
Qб струг
=171+8*62=667 шт.
Qб зф
=72+8*24=264 шт.
Qб дов
=60+8*14=172 шт.
Qб прот
=85+8*28=309 шт.
Загальна потреба підприємства в тім або іншому типорозмірі інструмента на плановий період визначається по формулі
, (1.21)
де Rc
– сумарна витрата інструмента на плановий період;
Fр
. – розрахунковий оборотний фонд інструмента;
Fн
– фактичний оборотний фонд інструмента на початок періоду.
ЗП ток
=390+(96+360)/2+ 0=618 шт.
ЗП фрез
=264+(49+225)/2+0=401 шт.
ЗП свер
=42+(28+60)/2+0=86 шт.
ЗП струг
=743+(171+667)/2+0=1162 шт.
ЗП зф
=280+(72+264)/2+0=448 шт.
ЗП дов
=164+(60+172)/2+0=280 шт.
ЗП прот
=330+(85+309)/2+0=527 шт.
1.6 Організація складського господарства
Загальна площа складу S (м2
) визначається по формулі
, (1.22)
де Sпол
– корисна площа складу, безпосередньо зайнята збереженими матеріалами, м2
;
kисп
– коефіцієнт використання загальної площі складу з урахуванням допоміжної площі (проїздів, проходів, для прийому й видачі матеріалів, для ваг, шафи й стола комірника й т.д.).
При зберіганні в стелажах корисна площа розраховується по формулі:
, (1.23)
де sст
– площа, займана одним стелажем, м2
;
Nст.р
– розрахункова кількість стелажів, визначається в такий спосіб:
, (1.24)
де Zmax
– величина максимального складського запасу матеріалів т (кг). Визначається по формулі:
Zmax
= М/Драб
·інтервал поставок (днів) + М/Драб
·Тзат 
(1.25)
М = N1
·m1
+ N2
·m2
+ N3
·m3
(1/26)
де Драб
– кількість робочих днів;
Тзад
– середній час затримки чергової партії поставки матеріалів, дн.
N – обсяг стелажа, м3
;
kз
– коефіцієнт заповнення обсягу стелажа;
m – маса заготівлі, кг.;
q – щільність збереженого матеріалу, т/м3
(г/см3
).
Прийнята кількість стелажів установлюється після перевірки відповідності припустимому навантаженню. Перевірка здійснюється по формулі
, (1.27)
де qД
– допускає навантаження, що, на 1 м2
підлоги (qД
= 1,0 – 2,0), т.
При будь-якому способі укладання матеріалів навантаження на 1 м2
пола не повинна перевищувати припустиму.
Драб
=365–104–10=251 дні
М=6300*12+4800*19+6600*12=246000
Zmax
=246000/251*135+246000/251*21=152892 кг.=153 тон
Nст.р 
=153/(2,4*2,4*1,8*0,5*10)=2,95=3 шт.
Nст.п 
=153/(2,4*2,4*1,8)=13,1=14,76=15 шт.
Sпол
=2,4*1,8*15=64,80=65 м2
Sскл
=65/0,3=216,67=217 м2
1.7
Організація транспортного господарства
Розрахункова кількість транспортних засобів (електро-, автокарів, автомашин) залежить від виду маршруту:
а) при маятниковому однобічному маршруті
, (1.28)
де Q – сумарний вантаж, перевезений протягом розрахункового періоду, т;
tп
– час навантажування, хв.;
tр
– час розвантаження, хв.;
q – номінальна вантажопідйомність транспортного засобу, т;
k2
– коефіцієнт використання номінальної вантажопідйомності транспортного засобу;
tпр
– час пробігу транспортного засобу в обидва кінці, хв.,
, (1.29)
де L – відстань в обидва кінці, м;
v-швидкість пробігу (середня), м/хв.;
б) при маятниковому двосторонньому маршруті
, (1.30)
в) при кільцевому маршруті із загасаючим вантажопотоком
, (1.31)
де m1
– кількість розвантажувальних пунктів;
г) при кільцевому маршруті зі зростаючим вантажопотоком
, (1.32)
де m2
– кількість навантажувальних пунктів;
д) при кільцевому маршруті з рівномірним вантажопотоком
, (1.33)
де m3
– кількість вантажно-розвантажувальних пунктів.
А=(((980,08*8*(1,41+11+18))/(960*0,85*1*0,55*1000)))=0,53=1
1.8 Організація й обслуговування робочого місця
Робоче місце – зона додатка праці, визначена на підставі трудових і інших діючих норм, оснащена необхідними засобами, призначеними для трудової діяльності одного або декількох виконавців. Стосовно до машинобудівного виробництва, робоче місце – елементарна одиниця структури підприємства, де розміщені виконавці роботи, що обслуговують технологічне устаткування, частину конвеєра, на обмежений час – оснастка і предмети праці. Колективне робоче місце перебуває з індивідуальних робочих місць.
Виробнича зона бригади може перебувати як з індивідуальних (наприклад, у бригаді, що обслуговує конвеєр), так і з колективних робочих місць (наприклад, у бригаді, що обслуговує агрегат). Сукупність робочих місць, що входять у бригаду, повинна відповідати бригадній зоні обслуговування, сукупність бригадних зон обслуговування – межам виробничої ділянки, сукупність робочих місць усіх ділянок – межам цеху і т.д.
Раціональна організація робочих місць знімає зайву стомлюваність і помітно впливає на підвищення продуктивності праці. Вона часто свідчить про рівень організованості всього підприємства. Форма організації праці залежить від особливостей виконуваних робіт, ступеня їхньої механізації, форм спеціалізації і кооперування праці.
Системи організаційно-технічних заходів, що забезпечують на робочому місці необхідні умови для високопродуктивної праці при найменшій стомлюваності і повному використанні технічних можливостей устаткування, називають організацією робочого місця.
По ступені механізації виконуваних операцій робочі місця підрозділяються на автоматичні і напівавтоматичні, машинні, машинно-ручні ручні. У залежності від числа зайнятих на виконанні роботи робітників робочі місця можуть бути індивідуальні і бригадні, у залежності від числа що обслуговуються верстатів – одневерстатні і багатоверстатні, а в залежності від характеру роботи – стаціонарні і пересувні.
Раціональна організація праці і робочих місць припускає дотримання відповідних вимог до просторового розміщення всіх предметів праці, устаткування й оснастки, до обслуговування робочого місця, до конструкції устаткування й оснастки, до фізіологічних і гігієнічних умов праці, до естетичного оформлення техніки й інтер'єра й ін.
Правильна організація робочого місця вимагає: оснащення робочого місця технологічною документацією, високопродуктивним устаткуванням, пристосуваннями, інструментом, транспортними пристроями; правильного планування робочого місця; організації безперебійного обслуговування робочого місця матеріалами, заготівлями й інструментом; своєчасного ремонту устаткування і технологічної оснастки; забезпечення здорових і безпечних умов праці; дотримання на робочому місці чистоти і порядку.
При плануванні робочого місця варто враховувати деякі фізіологічні і ергономічні вимоги, якось: температуру, вологість, ступінь чистоти повітря, розташування органів керування, засоби сигналізації і т.д. При правильній організації робочого місця робітник звільнений від невластивих йому функцій (пошуки матеріалу, інструмента і т.д.), що сприяє раціональному використанню робочого часу. Трудовий процес повинний бути спроектований так, щоб були виключені всі зайві прийоми і рухи, а необхідні для виконання операції – раціоналізовані. Раціональність трудового процесу залежить від технологічних особливостей виконуваної операції, устаткування й оснастки, найкращого планування робочого місця (просторового розміщення всіх елементів робочого місця й ін.), що приводить до мінімізації трудових рухів.
2. Економічні розрахунки
2.1 Розрахунок витрат на основні матеріали
Даний розрахунок виконується на основі норм витрати матеріалу на одну деталь з обліком вартості поворотних відходів, ціни металу, транспортно-заготівельних витрат.
М = м1
·Ц1
/1000·Ктз
– м2
·Ц2
/1000 = м1
·Ц1
/1000·Ктз
– м1
·(1-Кисп
)·Ц2
/1000 (2.1)
де М – витрати на основні матеріали;
м1
– маса заготівлі в кг;
м2
– маса відходів у кг;
Ц1
, Ц2
– ціна металу і вартість відходів;
Ктз
– коефіцієнт транспортно – заготівельних витрат на доставку, навантаження.
Кисп
– коефіцієнт використання матеріалів
М дет1
=12*3400/1000*1,16–12*(1–0,77)*3400/1000*0,65=41,23 грн.
М дет2
=19*3400/1000*1,16–19*(1–0,67)*3400/1000*0,65=61,08 грн.
М дет3
=12*3400/1000*1,16–12*(1–0,60)*3400/1000*0,65=36,72 грн.
Σ М =41,23+61,08+36,72=139 грн.
2.2 Розрахунок фонду зарплати виробничого персоналу
Розрахунок фонду зарплати основних виробничих робітників
Розрахунок відрядної розцінки на операцію визначається:
Рсд
= tшт
·* Счас1разр
·* Кт i
, (2.2)
де Счас1
.разр
– тарифна ставка першого розряду, грн./год.
Кт i
– тарифний коефіцієнт i-го розряду.
|   Розряд  | 
  1  | 
  2  | 
  3  | 
  4  | 
  5  | 
  6  | 
|   Тарифний коефіцієнт  | 
  1,0  | 
  1,21  | 
  1,35  | 
  1,5  | 
  1,7  | 
  2,0  | 
Далі визначається сумарна відрядна розцінка на виготовлення деталі:
Результати заносяться в табл. 2.1., 2.2. та 2.3
Табл. 2.1.1 Таблиця розрахунку сумарної розцінки на виготовлення деталі
|   Найменування  | 
  Норма годин  | 
  Годинна тарифна ставка 1 розряду, грн/час  | 
  Тарифний коефіцієнт  | 
  Відрядна розцінка на операцію, грн.  | 
  N  | 
|   Токарна  | 
  35  | 
  4,5  | 
  1,7  | 
  4,46  | 
  28098  | 
|   Фрезерна  | 
  34  | 
  4,5  | 
  1,35  | 
  3,44  | 
  21672  | 
|   Свердлильна  | 
  10  | 
  4,5  | 
  1,7  | 
  1,28  | 
  8064  | 
|   Стругальна  | 
  30  | 
  4,5  | 
  1,35  | 
  3,04  | 
  19152  | 
|   Зубофрезерна  | 
  39  | 
  4,5  | 
  1,5  | 
  4,39  | 
  27657  | 
|   Довбальна  | 
  33  | 
  4,5  | 
  1,5  | 
  3,71  | 
  23373  | 
|   Протяжна  | 
  13  | 
  4,5  | 
  1,5  | 
  1,46  | 
  9198  | 
|   Разом  | 
  137214  | 
Рсд ток
=(35/60)*4,5*1,7=4,46 грн. N=4,46*6300=28098 грн.
Рсд
фрез
=(34/60)*4,5*1,35=3,44 грн. N=3,44*6300=21672 грн.
Рсд
свер
=(10/60)*4,5*1,7=1,28 грн. N=1,28*6300=8064 грн.
Рсд
струг
=(30/60)*4,5*1,35=3,04 грн. N=3,04*6300=19152 грн.
Рсд
зф
=(39/60)*4,5*1,5=4,39 грн. N=4,39*6300=27657 грн.
Рсд
дов
=(33/60)*4,5*1,5=3,71 грн. N=3,71*6300=23373 грн.
Рсд
прот
=(13/60)*4,5*1,5=1,46 грн. N=1,46*6300=9198 грн.
Табл. 2.1.2 Таблиця розрахунку сумарної розцінки на виготовлення деталі
|   Найменування  | 
  Норма годин  | 
  Годинна тарифна ставка 1 розряду, грн/час  | 
  Тарифний коефіцієнт  | 
  Відрядна розцінка на операцію, грн.  | 
  N  | 
|   Токарна  | 
  25  | 
  4,5  | 
  1,5  | 
  2,81  | 
  13488  | 
|   Фрезерна  | 
  16  | 
  4,5  | 
  1,21  | 
  1,45  | 
  6960  | 
|   Свердлильна  | 
  21  | 
  4,5  | 
  1,5  | 
  2,36  | 
  11328  | 
|   Стругальна  | 
  39  | 
  4,5  | 
  1,21  | 
  3,54  | 
  16992  | 
|   Зубофрезерна  | 
  29  | 
  4,5  | 
  1,5  | 
  3,26  | 
  15648  | 
|   Довбальна  | 
  22  | 
  4,5  | 
  1,7  | 
  2,81  | 
  13488  | 
|   Протяжна  | 
  19  | 
  4,5  | 
  1,21  | 
  1,72  | 
  8256  | 
|   Разом  | 
  86160  | 
Рсд ток
=(25/60)*4,5*1,5=2,81 грн. N=2,81*4800=13488 грн.
Рсд
фрез
=(16/60)*4,5*1,21=1,45 грн. N=1,45*4800=6960 грн.
Рсд
свер
=(21/60)*4,5*1,5=2,36 грн. N=2,36*4800=11328 грн.
Рсд
струг
=(39/60)*4,5*1,21=3,54 грн. N=3,54*4800=16992 грн.
Рсд
зф
=(29/60)*4,5*1,5=3,26 грн. N=3,26*4800=15648 грн.
Рсд
дов
=(22/60)*4,5*1,7=2,81 грн. N=2,81*4800=13488 грн.
Рсд
прот
=(19/60)*4,5*1,21=1,72 грн. N=1,72*4800=8256 грн.
Табл. 2.1.3 Таблиця розрахунку сумарної розцінки на виготовлення деталі
|   Найменування  | 
  Норма годин  | 
  Годинна тарифна ставка 1 розряду, грн/час  | 
  Тарифний коефіцієнт  | 
  Відрядна розцінка на операцію, грн.  | 
  N  | 
|   Токарна  | 
  13  | 
  4,5  | 
  1,35  | 
  1,32  | 
  8712  | 
|   Фрезерна  | 
  26  | 
  4,5  | 
  1,5  | 
  2,93  | 
  19338  | 
|   Свердлильна  | 
  39  | 
  4,5  | 
  1,35  | 
  3,95  | 
  26070  | 
|   Стругальна  | 
  20  | 
  4,5  | 
  1,21  | 
  1,82  | 
  12012  | 
|   Зубофрезерна  | 
  14  | 
  4,5  | 
  1,21  | 
  1,27  | 
  8382  | 
|   Довбальна  | 
  37  | 
  4,5  | 
  1,35  | 
  3,75  | 
  24750  | 
|   Протяжна  | 
  33  | 
  4,5  | 
  1,35  | 
  3,34  | 
  22044  | 
|   Разом  | 
  121308  | 
Рсд ток
=(13/60)*4,5*1,35=1,32 грн. N=1,32*6600=8712 грн.
Рсд
фрез
=(26/60)*4,5*1,5=2,93 грн. N=2,93*6600=19338 грн.
Рсд
свер
=(39/60)*4,5*1,35=3,95 грн. N=3,95*6600=26070 грн.
Рсд
струг
=(20/60)*4,5*1,21=1,82 грн. N=1,82*6600=12012 грн.
Рсд
зф
=(14/60)*4,5*1,21=1,27 грн. N=1,27*6600=8382 грн.
Рсд
дов
=(37/60)*4,5*1,35=3,75 грн. N=3,75*6600=24750 грн.
Рсд
прот
=(33/60)*4,5*1,35=3,34 грн. N=3,34*6600=22044 грн.
Потім розраховується зарплата основних виробничих робітників по кожній професії і загальний фонд заробітної плати усіх виробничих робітників.
Розрахунок фонду зарплати допоміжних робітників
ЗПдоп
= ЗПрем
+ ЗПнал 
+ ЗПконтр 
+ ЗПкран
, (2.3)
де ЗПдоп i
= Чтар
·* Ктар
·* Fе
·* Краб 
(2.4)
Розрахунок фонду зарплати ІТП і МОП і службовців
Фонд заробітної плати цих категорій визначається множенням кількості працівників по кожній категорії на їхній місячний оклад і на кількість місяців роботи в році.
ЗПдоп нал
=2*2*4,5*1884=33912 грн.
ЗПдоп рем
=3*2*4,5*1884=50868 грн.
ЗПдоп котр
=2*2*4,5*1884=33912 грн.
ЗПдоп кран
=1*2*4,5*1884=16956 грн.
ЗПдоп
=33912+50868+33912+16956=135648 грн.
Відрядний тарифний фонд (ВТФ) додаткових робітників = чисельність робітників (ЧП) * кількість робочих місяців (КМ)
КМ=(365–104–10–15)/30=7,87=8 міс.
ВТФІТП
=2*880*12=21120 грн
ВТФслуж
=2*630*12=15120 грн
ВТФМОП
=1*460*12=5520 грн
ВТФ основних робітників =Р1
+ Р2
+ Р3
ВТФток
=28098+13488+8712=50298 грн.
ВТФфрез
=21672+6960+19338=47970 грн.
ВТФсвер
=8064+11328+26070=45462 грн.
ВТФстр
=19152+16992+12012=48156 грн.
ВТФзуб
=27657+15648+8382=51687 грн.
ВТФдов
=23373+13488+24750=61611 грн.
ВТФпр 
=9198+8256+22044=39498 грн.
Додаткова заробітна плата (ДЗП) = відрядний тарифний фонд · 0,1
ДЗПток
=50298*0,1=5029,8 грн. ДЗПнал
=33912*0,1=3391,2 грн.
ДЗПфрез
=47970*0,1=4797 грн. ДЗПрем
=50868*0,1=5086,8 грн.
ДЗПсвер
=45462*0,1=4546,2 грн. ДЗПконт
=33912*0,1=3391,2 грн.
ДЗПстр
=48156*0,1=4815,6 грн. ДЗПкран
=16956*0,1=1695,6 грн.
ДЗПзуб
=51687*0,1=5168,7 грн. ДЗПІТП
=21120*0,1=2112 грн.
ДЗПдов
=61611*0,1=6161,1 грн. ДЗПслуж
=15120*0,1=1512 грн.
ДЗПпр
=39498*0,1=3949,8 грн. ДЗПМОП
=5520*0,1=552 грн.
Загальний фонд заробітної плати (ЗЗП) = ВТФ + ДЗП
ЗЗПток
=50298+5029,8=55327,8 грн. ЗЗПнал
=33912+3391,2=37303,2 грн.
ЗЗПфрез
=47970+4797=52767 грн. ЗЗПрем
=50868+5086,8=55954,8 грн.
ЗЗПсвер
=45462+4546,2=50008,2 грн. ЗЗПкон
=33912+3391,2=37303,2 грн.
ЗЗПстр
=48156+4815,6=52971,6 грн. ЗЗПкран
=16956+1695,6=18651,6 грн.
ЗЗПзуб
=51687+5168,7=56855,7 грн. ЗЗПІТП
=21120+2112=23232 грн.
ЗЗПдов
=61611+6161,1=67772,1 грн. ЗЗПслуж
=15120+1512=16632 грн.
ЗЗПпр
=39498+3949,8=43447,8 грн. ЗЗПМОП
=5520+552=6072 грн.
Середньомісячна заробітна плата (СЗП) = ЗЗП/(ЧП·12 міс.)
СЗПток
=55327,8/(4*12)=1152,66 грн. СЗПнал
=37303,2/(2*12)=1554,3 грн.
СЗПфрез
=52767/(4*12)=1099,31 грн. СЗПрем
=55954,8/(3*12)=1554,3 грн.
СЗПсвер
=50008,2/(4*12)=1041,84 грн. СЗПкон
=37303,2/(2*12)=1554,3 грн.
СЗПстр
=52971,6/(5*12)=882,86 грн. СЗПкра
=18651,6/(1*12)=1554,3 грн.
СЗПзуб
=56855,7/(4*12)=1184,49 грн. СЗПІТП
=23232/(2*12)=968 грн.
СЗПдов
=67772,1/(5*12)=1129,54 грн. СЗПслуж
=16632/(2*12)=693 грн.
СЗПпр
=43447,8/(4*12)=905,16 грн. СЗПМОП
=6072/(1*12)=506 грн.
Зведену відомість річного фонду заробітної плати персоналу представимо в табл. 2.2.
Табл. 2.2 – Зведена відомість річного фонду заробітної плати персоналу
|   Категорія працюючих  | 
  Чисельність  | 
  Відрядний тарифний фонд  | 
  Додаткова заробітна плата 10%  | 
  Загальний фонд заробітної плати  | 
  Середньомісячна заробітна плата  | 
||||
|   Основні робітники  | 
|||||||||
|   Токарі  | 
  4  | 
  50298  | 
  5029,8  | 
  55327,8  | 
  1152,66  | 
||||
|   Фрезерувальники  | 
  4  | 
  47970  | 
  4797  | 
  52767  | 
  1099,31  | 
||||
|   Свердлувальники  | 
  4  | 
  45462  | 
  4546,2  | 
  50008,2  | 
  1041,84  | 
||||
|   Стругальники  | 
  5  | 
  48156  | 
  4815,6  | 
  52971,6  | 
  882,86  | 
||||
|   Зубофрезерувальники  | 
  4  | 
  51687  | 
  5168,7  | 
  56855,7  | 
  1184,49  | 
||||
|   Довбальники  | 
  5  | 
  61611  | 
  6161,1  | 
  67772,1  | 
  1129,54  | 
||||
|   Протяжники  | 
  4  | 
  39498  | 
  3949,8  | 
  43447,8  | 
  905,16  | 
||||
|   Разом  | 
  30
  | 
  344682  | 
  34468,2  | 
  379150,2  | 
  7395,9  | 
||||
|   Допоміжні робітники  | 
|||||||||
|   Наладчики  | 
  2  | 
  33912  | 
  3391,2  | 
  37303,2  | 
  1554,3  | 
||||
|   Слюсарі – ремонтники  | 
  3  | 
  50868  | 
  5086,8  | 
  55954,8  | 
  1554,3  | 
||||
|   Контролери  | 
  2  | 
  33912  | 
  3391,2  | 
  37303,2  | 
  1554,3  | 
||||
|   Крановики  | 
  1  | 
  16956  | 
  1695,6  | 
  18651,6  | 
  1554,3  | 
||||
|   Разом  | 
  8  | 
  135648  | 
  13564,8  | 
  149212,8  | 
  6217,2  | 
||||
|   ІТП  | 
  2  | 
  21120  | 
  2112  | 
  23232  | 
  968  | 
||||
|   Службовці  | 
  2  | 
  15120  | 
  1512  | 
  16632  | 
  693  | 
||||
|   МОП  | 
  1  | 
  5520  | 
  552  | 
  6072  | 
  506  | 
||||
|   Разом  | 
  5  | 
  41760  | 
  4176  | 
  45936  | 
  2167  | 
||||
2.3 Техніко-економічні показники
Техніко-економічні показники зведені в табл. 2.4.
Таблиця 2.4 – Техніко-економічні показники
|   Найменування показника  | 
  Одиниця виміру  | 
  Значення  | 
|   Річна програма випуску  | 
  Шт.  | 
  17700  | 
|   Розрахункова кількість устаткування  | 
  Шт.  | 
  16  | 
|   Прийнята кількість устаткування  | 
  Шт.  | 
  16  | 
|   Середній коефіцієнт завантаження устаткування  | 
  0,83  | 
|
|   Чисельність працюючих  | 
  Чол.  | 
  43  | 
|   У тому числі:  | 
||
|   Основних робітників  | 
  Чол.  | 
  30  | 
|   Допоміжних робітників  | 
  Чол.  | 
  8  | 
|   ІТП  | 
  Чол.  | 
  2  | 
|   Службовців  | 
  Чол.  | 
  2  | 
|   МОП  | 
  Чол.  | 
  1  | 
|   Фонд оплати праці  | 
  Грн.  | 
  574299  | 
|   У тому числі:  | 
||
|   Основних робітників  | 
  Грн.  | 
  379150,2  | 
|   Допоміжних робітників  | 
  Грн.  | 
  149212,8  | 
|   ІТП  | 
  Грн.  | 
  23232  | 
|   Службовців  | 
  Грн.  | 
  16632  | 
|   МОП  | 
  Грн.  | 
  6072  | 
|   Середньомісячна заробітна плата одного працюючого  | 
  Грн.  | 
  1113  | 
|   У тому числі:  | 
||
|   Основних робітників  | 
  Грн.  | 
  1053,2  | 
|   Допоміжних робітників  | 
  Грн.  | 
  1554,3  | 
|   Витрати на основні матеріали  | 
  Грн.  | 
  795285  | 
Довідкова інформація з устаткування
|   Модель  | 
  Габарити, м  | 
  Потужність, кВт  | 
  Ціна, грн.  | 
  Категорія ремонтної складності  | 
  Маса, т  | 
|   ТОКАРНО-ГВИНТОРІЗНІ  | 
|||||
|   1К62П  | 
  3,44*1,42  | 
  7,5  | 
  11350  | 
  32  | 
  2,01  | 
|   ВЕРТИКАЛЬНО-СВЕРДЛИЛЬНІ  | 
|||||
|   2170  | 
  3,33*1,22  | 
  10  | 
  3500  | 
  20  | 
  3,5  | 
|   ПРОТЯЖНІ  | 
|||||
|   7Б520  | 
  6,84*1,53  | 
  22  | 
  5920  | 
  20,5  | 
  6  | 
|   ЗУБОФРЕЗЕРНІ  | 
|||||
|   5А312  | 
  2,06*1,24  | 
  5  | 
  3490  | 
  31  | 
  5,15  | 
|   ВЕРТИКАЛЬНО-ФРЕЗЕРНІ  | 
|||||
|   634  | 
  2,89*3,17  | 
  5,6  | 
  11930  | 
  46,5  | 
  10,6  | 
|   ПОВЗДОШНО-СТРУГАЛЬНІ  | 
|||||
|   7110  | 
  7,95*3,7  | 
  40  | 
  22870  | 
  27  | 
  27,5  | 
|   ДОВБАЛЬНІ  | 
|||||
|   7417  | 
  1,88*1,41  | 
  2,8  | 
  1490  | 
  8,5  | 
  2,2  | 
Література
1. Косилова А.Г. Мещереков Р.К. Справочник технолога – машиностроителя. – Москва. Машиностроение; 1985. Том 2-й.
2. Макаренко М.В., Махалина О.М. Производственный менеджмент. Учебное пособие для вузов. М. – Издательство ПРИОР, 1988 г.
3. Единая система планово-предупредительного ремонта и эксплуатация оборудования машиностроительных предприятий. Под ред. М.О. Якобсона, М. – 1967
4. Економіка підприємств. Навч. посіб. для вузів/ Бойчик І.М., Харків – Львів, 1999.-212 с.
5. Кожекин Г.Я., Синица Л.М. Организация производства: Учеб. пособие. – Мн.: ИП «Экоперспектива», 1998.-334 с.
6. Организация, планирование и управление деятельностью промышленого предприятия/ Под ред. С.И. Бухало. – К.: Выща шк., 1989. – 472 с.
7. Организация, планирование и упраление машиностроительным производством: Учеб. пособие для студентов машиностроительных специальностей вузов/ Б.Н. Родионов, Н.А. Саломатин, Л.Г. Осадчий и др./ Под ред. Б.Н. Родионова. – М.: Машиностроение, 1989.-328 с.
8. Сачко Н.С. Теоретические основы организации производства. – Минок: Дизайн ПРО, 1997.-320 с.
9. Технико-экономические расчеты в машиностроении: Учеб. пособие для вузов/ Н.С. Поповенко. – К.; Одесса: Выща шк. Головное изд-во, 1987.-192 с.
10. Экономика предприятия: Учебник /Под ред. проф. Н.А. Сафронова. – М.: Юрист, 1998.-584 с.
11. Фатхутдинов Р.А. Организация производства. Учебник.-М.: ИНФРА – М, 2000.-672с