РефератыПедагогикаУрУрок-роздум на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова і красиве діло"

Урок-роздум на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова і красиве діло"

Урок-роздум


Тема. Василь Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло»


Мета: ознайомити з твором В. Сухомлинського; вчити давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку персонажів, робити висновки щодо прочитаного; розвивати виразне читання, зв'язне мовлення, вміння цінувати думки товаришів; виховувати доброту, чуйність, вміння бачити і творити красиве.


Хід уроку


І.
Актуалізація опорних знань.


1.Вступна бесіда.


—Ми продовжуємо знайомитись з творами ВасиляСухомлинського. Згадайте, що ви знаєте про цю людину.


—Які твори В. Сухомлинського ми вже читали?


2.Перегляд виставки творів В. Сухомлинського.


3.Робота з книгою.


—Прочитайте на 66 сторінці розповідь про письменника і скажіть, що нового ви про нього дізналися.


II
.
Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку.


1.Повідомлення теми уроку.


—Сьогодні ми прочитаємо оповідання В. Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло».


2.Саморефлексія.


—Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Чогохочете навчитися, що дізнатися, що найбільше цінуєте?


(Хочу дізнатися:що таке краса;


з чим краса завжди єдина.


Хочу навчитися: виразно читати;


вибирати з прочитаного головне;


робити висновки.


Я ціную:нові знання;


думки товаришів;


корисні поради.)


—Кожен з вас визначився, над чим він буде працювати на уроці.


3.Гра «Мікрофон».


Діти передають один одному уявний мікрофон і відповідають на поставлене запитання (відповіді не повинні повторюватися).


—Що таке краса? Якими іншими словами можназамінити слово «красивий»?


(Прекрасний, чудовий, симпатичний, приємний, акуратний, охайний.)


4.Словникова робота. Робота в парах.


—Знайти в словнику значення слова «краса».


Краса — це те, що приємно і подобається всім людям без винятку, все те добре і прекрасне, що оточує людину і викликає в неї радість. А сьогодні ми поговоримо про красиві слова і красиві діла.


5.«Доповни речення».


—До красивих слів належать слова... (Далі учні продовжують по одному слову.)


6.Читання із зупинками казки «Дві доньки».


Дві доньки


Було в матері дві доньки — Щебетушечка та Похмурочка. Що то за різні діти були! Щебетушечка все коло матері в'ється та солодко виспівує: «Голубко моя! Матінко рідна! Я тебе люблю понад усе на світі!» А Похмурочка все мовчки робить, ніколи таких улесливих слів не почуєш від неї. Любила мати обох дочок, раділа їхній вдачі та частенько мріяла про майбутнє щастя діток та свою спокійну старість.


І зупинка


—Хто з дочок вам більше сподобався? Чому? (Щебетушечка, бо говорила матері красиві слова.)


Та ось прийшла в сім'ю біда. Тяжко захворіла мати. Як не старалися доньки, які ліки не знаходили — все марно.


Якось дійшла до доньок чутка, що живе в лісі стара чаклунка, та таку силу має, що мертвий камінь оживляє. Зібралися дівчата та й хутко до лісу. Прийшли, а стара вже їх чекає, до хати запрошує...


IIзупинка


—Як думаєте, що буде далі?


Надвечір у село повернулася одна Щебетушечка. Зайшла до оселі, а мати вже й вс

тала. По господарству порається, всміхається — хвороби як не було.


—А де ж Похмурочка? — запитує дочку.


—Не знаю, — каже Щебетушечка, — десь у лісі заблукала.


Йшов час. Мати й Щебетушечка жили як раніше, а Похмурочка так і не повернулася. Ніхто не знав, де вона.


III зупинка.


—Що трапилося з Похмурочкою?


—Чому Щебетушечка не знала, де її сестра?


А з лісу в село стала приходити старенька бабуся. І все, куди б не йшла, коло хати матері й доньки зупиниться. Якось не втерпіла мати та й до неї: «А чого це ви та все на нашу хату поглядаєте?» Запитала та й стихла. З лиця старої жінки на неї дивились очі її Похмурочки, рідної донечки. Та стільки печальної любові було у них, що заголосила мати: «Дитино моя! Що сталося з тобою?» І розповіла старенька, як вимагала стара чаклунка за материне здоров'я по 20 літ молодого життя, як Щебетушечка змирилася-з материною смертю і відмовилась, як віддала Похмурочка власні 40 літ, вроду та здоров'я. А тоді й каже: «Помирати мені скоро, мамо, бо я вже стара. Це попрощатися приходила».


І подалася до лісу назавжди. А мати з Щебетушкою живуть і досі. Та чомусь не тішать маму мрії про щасливе майбутнє та спокійну старість.


—Хто з дочок вам сподобався більше?


—Чому ви змінили свою думку і ваші симпатії тепер на боці Похмурочки?


—Що ж прикрашає людину: красиві слова чи красиве діло?


III
.
Вивчення нового матеріалу.


1.Читання оповідання В. Сухомлинського вчителем.


—Яке у вас враження після прочитаного?


2.Самостійне читання дітьми.


—Скільки дійових осіб у творі?


3.Вибіркове читання.


—Прочитати красиві слова з оповідання.


—Про яке красиве діло говориться в тексті. Прочитайте.


—В яких словах головна думка оповідання?


4.Робота в групах.


Скласти власну розповідь, яка підтверджувала б головну думку прочитаного.


(Тим групам, яким важко впоратися із завданням, вчитель дає картки з опорними словами. Наприклад:


1)в клітці сумував горобчик; не хотів їсти; розвеселяли; відкрив клітку; полетів на волю;


2)не прибрав зошит; урок малювання; розлились гуашеві фарби; всі співчували; дістав чистий зошит;


3)спортивні змагання; естафети з бігу; впав; поранив ногу; текла кров; всі жаліли; дістав хусточку і перев'язав рану і т. д.)


5.Підсумок.


—З чим дружить краса? (З добром.)


6.Робота в парах. Робота з деформованим текстом.


—Скласти два вислови про добро і красу.


1)єдині, добро, і, Краса. (Краса і добро— єдині.)


2)красиве, в, завжди, Добро, людині. (Добро в людині завжди красиве.)


7.Робота з прислів'ями (виконується в групах).


—Прочитати прислів'я, переставивши склади.


1)диЛюна снакра не васломи, а бридоми миділа.


2)бреДо лоді биро лосмі.


(Людина красна не словами, а добрими ділами. Добре діло роби сміло.)


8.Робота в зошитах.


IV
.
Підсумок уроку.


—Чого навчились на уроці?


—Що дізнались нового?


—Чи досяг кожен із вас тієї мети, що поставив перед собою на початку уроку?


—Оціни свій внесок в урок (як ти працював) і постав сам собі оцінку.


—Оціни роботу свого сусіда.

Сохранить в соц. сетях:
Обсуждение:
comments powered by Disqus

Название реферата: Урок-роздум на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова і красиве діло"

Слов:895
Символов:7141
Размер:13.95 Кб.